Club Championships 2013-2014

Club Championships 2013-2014

SENIOR CLUB CHAMPIONSHIPS

 

The Queenscliff SLSC Senior Club Championships were held on Sunday 23 February, 2014.  The weather was very favourable with a 2 to 3 foot surf and a south east wind.  Approximately 50 members competed in both beach and water events.  Competition was closely contested in the majority of age categories and hotly contested in the open category.  Thanks to the IRB crew, who were organised by IRB Captain Jayson Elkins, for arriving early to set the cans and conducting water safety throughout the day.  Special thanks to the starters, judges and recorders whose organisation allowed the championships to run smoothly. 

 

The presentation and BBQ was held immediately after the water events were concluded.  Age category winners were presented with prizes for their efforts.  A number of lucky door prizes were won by those present at the presentation.  Many thanks to all competitors for making the day a success. 

 

The age categories winners are as follows:


U15 MEN

  1.  Callum Lowe-Griffiths – 28 pts
  2. Joel Aitken – 24 pts
  3. Isaac Smith – 19 pts

U15 WOMEN

  1.  Frankie McGrath – 34 pts
  2.  Annabel Bergman – 34 pts

3.    Hannah Baldwin – 6 pts

U17 MEN

  1.  James Gonda – 28 pts
  2. Charlie Jormanainen – 24 pts
  3. Nathan Beach – 10 pts

U17 WOMEN

  1.  Jacqui Schafer – 38 pts
  2. Lara Jones – 20 pts

U19 MEN

  1. Ben Schafer – 30 pts
  2. Hugh Walton – 24 pts
  3. William Walton – 8 pts

 

OPEN MEN

  1.  Ben Schafer – 22 pts
  2. Liam Jackson – 18 Pts
  3. Shaun Sursok – 11 pts

OPEN WOMEN

  1. Jacqui Schafer – 23 pts
  2. Robyn Henderson – 18 pts
  3. Lara Jones – 20 pts

MASTERS MEN 30-39

  1. Shaun Sursok – 22 pts
  2. Dave Callan – 20 pts
  3. Troy Andrew – 16 pts

MASTERS WOMEN 30-39

  1. Michelle Sursok – 12 pts

MASTERS MEN 40-49

  1. Grant Henderson – 16 pts
  2. Matt Hayes – 8 pts
  3. Dave Slennett – 6 pts

MASTERS WOMEN 40-49

  1. Robyn Henderson – 28 pts
  2. Molly Schafer – 18 pts
  3. Kelly McFadden – 12 pts

MASTERS MEN 50-59

  1. Rob Daniel – 22 pts
  2. Phil Bird – 19 pts
  3. Ross Collins – 8 pts

MASTERS WOMEN 50-59

  1. Alyson Mayer – 30 pts
  2. Pam Walton – 30 pts

MASTERS MEN 60-69

  1. Danny White – 31 pts
  2. Neil Schafer – 29 pts
  3. Ed Kwanten – 18 pts

MASTERS MEN 70+

  1. Col White – 18 pts

The Club Honour Board Champions are as follows:

 

WOMEN

Beach Sprint – Kelly McFadden

Beach Flags – Kelly McFadden

Surf – Jacqui Schafer

Board – Lara Jones

Ski – Maree White

Ironwoman – Robyn Henderson

Tube – Jacqui Schafer

MEN

Beach Sprint Champion – Ben White

Surf Board Champion – Liam Jackson

Junior Surf Champion – Ben Schafer

Junior Belt Champion – Ben Schafer

Surf Champion – Ben Schafer

Belt Champion – Ben Schafer

Open Iron Man Championship – Liam Jackson

Junior Iron Man Championship – Charlie Jormanainen

Open Surf Ski Championship – Charlie Jormanainen

 

 

Danny and Maree White

Race Directors